Voda je všade okolo nás, stretávame sa s ňou každý deň a potrebujeme ju. Jej dôležitosť si celý svet pripomína 22. marca na Svetový deň vody a ani žiaci a učitelia našej školy nie sú výnimkou. Na školskom parlamente sa zrodil nápad osláviť tento deň pitím čistej vody. Sladké malinovky žiaci vymenili za čistú vodu, dokonca aj v jedálni na obed pani kuchárky prichystali každému pohár tejto krištáľovej tekutiny, čo každému určite len prospeje. Nazdravie!
Novinky
Svetový deň vody
28. 3. 2012
Hviezdoslavov Kubín
28. 3. 2012Svoj vzťah k literatúre a k jej umeleckému prednesu mohli žiaci našej školy vyjadriť počas školského kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorou každoročne vzdávame hold velikánovi našej literatúry Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi.
V utorok 13. marca sa so svojimi ukážkami predstavili súťažiaci 1. stupňa. V úvode žiaci 4. ročníka slovným pásmom pripomenuli Marec - Mesiac knihy. Pokračovali prváci, ktorí prednášali svoje nesúťažné texty zápalisto a takmer bez trémy. Nasledovala súťažná časť, do ktorej sa zapojilo 10 žiakov s poéziou a 8 žiakov s prozaickými textami.
V stredu 14. marca pokračovalo školské kolo súťažou 2. stupňa, kde súťažili v jednej kategórii žiaci 5. – 7. ročníka a v druhej žiaci 8. – 9. ročníka.
Po obidva dni prišli súťažiacich povzbudiť spolužiaci, výkony hodnotila porota zložená z učiteľov slovenského jazyka a literatúry, ktorá mala neľahkú úlohu.
Výkony prednášajúcich boli odmenené diplomom, knihou a vecnou alebo aspoň sladkou cenou.
Žiaci, ktorí sa umiestnili na prvom mieste pôjdu našu školu reprezentovať do obvodného kola v Častej. Držíme im palce!
Výsledky:
Kategória 2. – 4. ročník:
Poézia 1. Simona Kaizerová 4. ročník
2. Romana Parajková 2. ročník
3. Natália Havierniková 2. ročník, Nina Miháliková 4. ročník
Próza 1. Lukáš Valko 4. ročník
2. Dominika Čibová 2. ročník
3. Erik Bratek 2. ročník
Kategória 5. – 7. ročník:
1. Jana Gubániová a Zuzana Stojkovičová 6. ročník
2. Anna Brathová 5. B
3. Katarína Mučková 5. BKategória 8. – 9. ročník:
1. Kristína Krajčirovičová 8. ročník
2. Terézia Kňažková 8. ročník
Škola života
28. 3. 201214. februára 2012 sa naša jedáleň rozozvučala hudbou. Opäť k nám zavítali Radko Pažej, moderátor rádia Zet aj bubeník skupiny AYA a Jaro Gažo, spevák i muzikálový herec. Spolu založili Občianske združenie Škola života, kde sa formou hudobno-výchovných predstavení snažia priblížiť deťom a mládeži problémy, s ktorými sa denne stretávajú.
Pre materskú školu a 1. stupeň uviedli program Potulky Slovenskom, v ktorom žiačikovia prostredníctvom chytľavých pesničiek doplnených prezentáciou spoznávali rieky, mestá, pohoria, hrady a zámky. Svojimi pesničkami deti zaujali a tie s radosťou odpovedali na pripravené súťažné otázky a veselo opakovali refrény pesničiek.
Pre 2. stupeň pripravili koncert Kam kráčaš... o obyčajných ľudských problémoch - láske, priateľstve, ekológii. Skladby tiež dopĺňali tematicky zamerané videoprojekcie. Na záver zaznelo hudobné prekvapenie - rapovaná Marína Andreja Sládkoviča.
Divadelné predstavenie v Bratislave
28. 3. 2012V piatok, 10. februára 2012, sa triedy V.A, V.B a VI. s pani učiteľkami Polákovou a Uličnou vybrali do Bratislavy. Po krátkom rozchode v
mrazivom centre Starého mesta prešli do Mestkého divadla P. O. Hviezdoslava, kde si pozreli predstavenie Ezopove bájky. Moderne spracované príbehy, ktoré mnohí poznali, ich pobavili, dokonca sa predstavenie zdalo byť príliš krátke. Potom nasledoval ďalší rozchod. Hoci slniečko svietilo, bola poriadna zima, všetci sa teda ponáhľali domov.
Ďakovný list
28. 3. 2012Dovoľte, aby som Vám v mene Výboru rodičovského združenia pri Základnej škole s materskou školou, na Ulici 1. mája 3,900 84 Báhoň, vyjadrila svoje poďakovanie za sponzorský príspevok do tomboly na Rodičovský ples ,ktorý sa uskutočnil už po 11-krát v našej základnej škole dňa 27.1.2012.
S Vašou pomocou sa nám podarilo získať prostriedky ,ktoré využijeme na zveľadenie našej školy ,pre vytvorenie lepších vyučovacích podmienok pre naše deti.
Vyjadrujeme Vám jedno veľké ĎAKUJEME!!
S úctou a vďakou
Výbor rodičov
A.Hrušovská
Blahoželáme k úspechu
28. 3. 2012Blahoželáme k úspechu
Okresné kolo matematickej olympiády sa už tradične v okrese Pezinok koná v ZŠ na Fándlyho ul. v Pezinku. Zúčastňujú sa ho žiaci zo základných škôl z okresu Pezinok, ako aj z gymnázií z Pezinka a z Modry. Tento školský rok sa uvedená súťaž konala 25.1.2012 a v kategórii Z9 (žiaci 9. ročníka) sa na 1. mieste umiestnil žiak našej školy Sebastián Šulej.
Srdečne blahoželáme.
Deň zdravej výživy
28. 3. 2012Dňa 8.2.2012 sa v priestoroch našej školy uskutočnil deň zdravej výživy. Žiačky siedmeho ročníka – Zuzana Dubovická, Tereza Almášiová – počas celého dňa rozprávali o vitamínoch, vláknine, rybách a iných súčastiach zdravej výživy deťom z prvého stupňa. Mali pripravené prezentačné tabule na chodbe, prezentáciu v programe Powerpoint v jednej z učební a taktiež súťaže pre deti.
Deň zdravej výživy bol pripravený aj pre deti 2. stupňa. Pre nich mali pripravený program taktiež žiačky siedmeho ročníka, a to Natália Balážová a Monika Krpelanová, ktoré sa venovali najmä problematike obezity, energetickej hodnote potravín, výpočtu BMI indexu, meraniu krvného tlaku a škodlivosti požívania energetických nápojov. Podobne ako ich spolužiačky mali pripravené prezentačné tabule na chodbe školy, prezentáciu v programe Powerpoint. P. uč. Šipošová
Tancovali sme, súťažili, vyhrávali pekné ceny...
28. 3. 2012Už po druhýkrát školský parlament zorganizoval karneval s diskotékou v priestoroch telocvične. Detičky z prvého stupňa sa poobliekali do prekrásnych kostýmov, súťažili v rôznych súťažiach (terč, ovocie a zelenina, črievičky pre princeznú, najmenší priestor a pod.).Starší žiaci si zvolili svojho kráľa a kráľovnú karnevalu. Kráľom karnevalu sa stal Jakub Dubovický – žiak 3. triedy a kráľovnou Lenka Szelleová – žiačka 1. triedy. Špeciálnu cenu získala Veronika Mončeková z 3. triedy, ktorá bola prezlečená do kostýmu robota.
Všetci žiaci sa veľmi tešili na žrebovanie tomboly, pretože tento rok bolo v tombole veľa lákavých cien, napr. futbalová lopta, boxovací mech, žolíci a hlavná cena mp4 prehrávač. Prvú cenu vyhrala žiačka 9. ročníka Lenka Šarmírová.
Keď už sa všetko pojedlo, vypilo, povyhrávalo, nastal čas tancovania. Tanečné kreácie báhonských detí miestami priam vyrážali dych.
Myslím si, že môžem povedať za väčšinu účastníkov tejto akcie, že sa vydarila a že už sa nevieme dočkať, kedy si niečo podobné zopakujeme. P. uč. Šipošová
Dejepisná olympiáda
28. 3. 2012Tento školský rok sa naša škola podujala zorganizovať obvodné kolo dejepisnej olympiády. V stredu, 1. februára, sa u nás stretlo 30 žiakov zo siedmych škôl z okresu Pezinok. Keď sa trošku zohriali, vypili čaj a zopakovali si na poslednú chvíľu dátumy a udalosti, mohlo sa začať.
Po príhovore pána riaditeľa boli žiaci 6. - 9. ročníka rozdelení do štyroch kategórií. Hlavnou témou boli dejiny Rímskej ríše. Úlohy dopĺňali otázky týkajúce sa regionálnych dejín. Súťaže sa zúčastnili aj dvaja žiaci 9. ročníka, Martin Tkáčik a Sebastián Šulej.
Festival vody 2011
28. 3. 201219. decembra 2011 sme sa zúčastnili súťažnej prehliadky projektov žiakov základných škôl s názvom Festival vody. V kongresovom centre sa prezentovali žiaci 9. ročníka - Lukáš Nemec, Matúš Bratek, Erik Kupkovič, Erik Meszáros, Marek Grús posterovou prezentáciou „Ako účinne a úsporne zavlažovať záhradky“. Súčasťou projektu bol okrem posteru aj dotazník zisťujúci, akým spôsobom zavlažujú svoje záhradky obyvatelia Báhoňa, a model záhradky s podzemným zavlažovaním.
Počas niekoľkých hodín postupne každý zo 16 členov hodnotiacej komisie hodnotil stupeň zvládnutia témy, úroveň tímovej práce, úroveň vedomostí a praktických zručností členov tímu, vizuálnu a odbornú úroveň prezentácie, kvalitu práce s literatúrou, spracovanie záverov a prezentačnú schopnosť každého člena tímu.
Slávnostné odovzdanie cien víťazom sa konalo 20. 12. 2011. V konkurencii 39 tímov sme obsadili pekné 13. miesto.
Dobrá novina u nás
28. 3. 2012Naša Dobrá novina si našla deti v Južnom Sudáne
Stalo sa už pomaly tradícoiu, že v posledné dni starého roka deti našej školy koledujú. Spočiatku len po triedach, ďalšie roky sme vyšli „do ulíc“. Koledovali sme na Obecnom úrade v Báhoni, detičkám v škôlke, na fare u pána farára Jakúbeka i v obchodoch, v ETI ELB, u lekárov či v lekárni. Ostatné dva roky nás pozvali aj do DSS v Báhoni. Prostredie na izbách bolo pre deti nezvyčajné, ale radosť starkých, slzy v očiach ich povzbudzovali.
Všade sme v predvianočnom čase priniesli kúsok radosti a vianočného pokoja a aj deti mali z toho radosť. A navyše, či to boli naši už bývalí žiaci alebo terajší, všetci krásne a oduševnene zaspievali naše krásne slovenské koledy a vinšovníci zavinšovali požehnané sviatky a šťastný nový rok. A potom, že naše deti nevedia spievať.
A to nie je všetko. Vždy sme mali so sebou pokladničku a zberali sme „babku k babce“. A z roka na rok sme v nej mali viac a viac. Peniažky sme posielali Dobrej novine.
Vlani pôsobil v Južnom Sudáne ako laický dobrovoľník Paľko Haršány z Igramu. Vyzbierali sme 300 eur a podarilo sa nám poslať ich jeho žiakom v Afrike.
V decembri 2012 nám prišiel Paľko do školy porozprávať o živote detí v Afrike. Paľo to vie, deti zaujal svojím rozprávaním aj fotografiami. Deti boli nadšené a možno aj pochopili, čo to znamená pomáhať deťom, ktorým veľa z toho, čo im je samozrejmé, chýba. Deti v sudánskej Jube dostali za naše peniažky učebné pomôcky, futbalovú loptu, ale aj jedlo.
Takže koledovali sme znova. A tento rok našim čiernym kamarátom posielame 350 eur. V ostatných dvoch rokoch sme k vykoledovaným eurám pridali aj peniaze, ktoré naši žiaci získali na Vianočných trhoch v Báhoni. Všetkým našim žiakom za to patrí vďaka.
Zápis do 1. ročníka
28. 3. 201218. január sa stal významným dňom nielen pre našu školu, ale aj pre budúcich prváčikov a ich rodičov.
Do jeho prípravy sa zapojili všetky pani učiteľky z 1. stupňa, ktoré pripravili pre predškolácke deti nielen zaujímavé úlohy, ale aj príjemné prostredie.
Pani vychovávateľky zo školského klubu im vyrobili darčeky a štvrtáci si pripravili program Vitajte v krajine Abecedkovo. Štvrtáci sa stali zároveň sprievodcami budúcich prvákov a sprevádzali ich pri plnení úloh v jednotlivých triedach.
Rodičia mohli využiť poradenstvo pani psychologičky aj špeciálnej pedagogičky a mohli si pozrieť počítačovú, multimediálnu učebňu aj školský klub detí.
Fotografie zo zápisu si môžete pozrieť na tejto adrese:
http://zsbahon.edupage.org/photos/?gallery=311&photo=album
Otvorená hodina pre predškolákov
22. 1. 2012V dňoch 12. a 13. decembra pripravila pani učiteľka Kruželová s prvákmi otvorenú hodinu pre predškolákov z materských škôl v Kaplnej a v Báhoni. Budúci prváčikovia si tak mohli nielen pozrieť, ako to v škole chodí, ale si aj vyskúšat svoje vedomosti v jazykovej príprave a matematických predstavách. Najviac sa im páčila práca s multimediálnou tabuľou a elektronické pero hravo zvládli.
Návšteva divadla
13. 12. 20116. 12. 2011 žiaci prvého až štvrtého ročníka navštívili divadelné predstavenie Červená Karkuľka v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Moderné poňatie klasickej rozprávky nepokazilo radosť detí zo záchrany Čiapočky a jej starej mamy z pazúrov zlého vlka. Mikulášsku atmosféru tohto dňa umocnila návšteva bratislavských vianočných trhov aj čokoládové prekvapenie na záver predstavenia.
Anjelsko - čertovský deň
13. 12. 2011V pondelok 5. decembra sa žiaci a učiteľky 1. stupňa zmenili na anjelov a čertov, ale pod kostýmami zostali aj naďalej dobrí a šikovní žiaci s anjelskými i čertovskými vlastnosťami. Zišli sa v II. triede, aby sa pochválili programom, ktorý si pripravili a aby preukázali svoju šikovnosť v rôznych súťažiach. Medzi rozšantené prišli riaditeľ školy Ing. Ľubomír Macháček a zástupkyňa riaditeľa Mgr. Anna Hrušovská. S radosťou privítali aj Mikuláša s pomocníkmi, ktorí v tento deň na škole rozdávali sladkosti.
Turisti v meste
4. 12. 2011V sobotu 4. decembra sa žiaci z turistického krúžku rozhodli vymeniť lesné chodníčky za dlažobné kocky mestských ulíc a vybrali sa do Hlavného mesta. Nevľúdne počasie ich nedokázalo odradiť, a tak sa toto stále poskakujúce stádočko odhodlane vydalo na cestu po zaujímavostiach Bratislavy. Prvá zastávka pri vianočne vyzdobenom Prezidentskom paláci, nasledovali Parlament a Bratislavský hrad. Potom nás pritúlili v Múzeu hodín v najužšom dome v strednej Európe v Dome U dobrého pastiera, kde sme obdivovali zručnosť bratislavských hodinárov. Na Rudnayovom námestí sme sa pristavili pri soche Antona Bernoláka a vyslovili ľútosť, že jeho návrh slovenského jazxka neprešiel. V Dóme sv. Martina aj najväčšie rapotačky dokázali, že vedia byť aspoň chvíľu ticho. Ďalšie zastávky - Michalská brána, Primaciálne námestie a Hlavné námestie s Vianočnými trhmi, stromčekom a vôňami. Nakoniec zostala Prezidenská záhrada a Úrad vlády. Ďakujeme mamičke pani Macháčikovej za sprievod, slovenským železniciam za pohodlné cestovanie v nových vlakoch a pani sprievodkyni v Múzeu hodín za milý a ochotný prístup.
Vyhodnotenie 7. ročníka
4. 12. 2011Dňa 20. septembra 2011 vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave 7. ročník „Súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 24. októbra 2011 na tému Školské knižnice pripravujú žiakov na život.
Osobnú záštitu nad súťažou prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Eugen Jurzyca.
Cieľ súťaže: Zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
Propagácia súťaže: Súťaž propagovala Slovenská pedagogická knižnica, vyššie územné celky, krajské školské úrady, Metodicko-pedagogické centrum, Centrálny informačný portál ministerstva školstva a informačný portál InfoLib.
Priebeh súťaže: Podmienkou súťaže bolo, aby školská knižnica zorganizovala podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc na tému Školské knižnice pripravujú žiakov na život práve 24. októbra 2011. Stručný popis svojho podujatia mala zaslať poštou najneskoršie do 4. novembra 2011 na adresu Slovenskej pedagogickej knižnice.
Odporúčanie: Školským knižniciam sa odporúčalo, aby na svoje podujatia pozvali rodičov žiakov, zriaďovateľa školy, predstaviteľov miestnej samosprávy, prípadne iných členov miestnej komunity.
Vyhodnotenie súťaže: Do súťaže sa prihlásilo 304 školských knižníc, z toho 241 školských knižníc v základných školách a 63 školských knižníc v stredných školách.
Naša škola sa do súťaže zapojila projektom "Kniha môjho života", s ktorým sme získali veľmi pekné 12. miesto.
V mene vedenia školy aj v mene svojom ďakujem všetkým, ktorí sa do projektu zapojili a ktorí ho podporili.
A. Brichtová
Strašidelné čítanie v knižnici
28. 3. 2012Vo štvrtok 24. novembra 2012 pod rúškom tmy do školy začali prichádzať podivné postavy, oblečené do dlhých plášťov a pohľad do ich tváre vyvolával strach a hrôzu. Zdalo sa, že našu školu si prenajali upíri, čarodejnice a duchovia na svoj celoslovenský zjazd. Napodiv pokojne sa však usadili v miestnosti pri knižnici, ktorá bola patrične strašidelne vyzdobené a osvetlená. Vytiahli knižky a začalo sa ďalšie podujatie školskej knižnice: STRAŠIDELNÉ ČÍTANIE.
Prvá prečítala svoj príbeh pani učiteľka Katarína Upírka Uličná. Po nej nasledovali príbehy žiakov, každý sa snažil zaujať čo najdesivejšou zápletkou. Medzi načúvajúcimi sedeli gróf Drakula, krvavá Báthoryčka, ježibaby, zombíci, upíri, duchovia, démoni a iné strašidlá. V prestávkach medzi čítaním čakalo na účastníkov pohostenie. Neskôr sa všetci pochytali za ruky a v úplnej tme svietiac si na cestu jediným lampášom sa vydali na tajomnú cestu po školských chodbách. Nakoniec prišli na program súťaže: Zabaľte múmiu - kto skôr vytvorí múmiu z rolky toaletného papiera a Lov jabĺk - kto rýchlejšie vyloví jabĺčko z lavóra plného vody bez pomoci rúk. S úderom deviatej hodiny sa čítajúci aj poslucháči s účastníckym certifikátom v ruke a plní zážitkov začali rozchádzať domov.
Možno sa opýtate, či je správne strašiť deti. Naším cieľom však nebolo vystrašiť, ale zaujímavou a deťom blízkou formou pritiahnuť ich záujem o čítanie dobrodružnej literatúry. Či sme tento cieľ dosiahli, ukážu nasledujúce dni. Držme palce knižnici, knižkám aj deťom, aby spolu zažili veľa dobrodružstiev.
Hanka Ježibabka Brichtová, takmer strašidelná školská knihovníčka
Pezinský Banský náučný chodník
13. 11. 2011V sobotu 5. novembra sa 16 žiakov z turistického krúžku s pani učiteľkou Brichtovou a pani Mihálikovou vybrali preveriť Banícky náučný chodník v Pezinku. http://www.pezinok.sk/?yggid=245
Chodník je dlhý 7 km, začína pred Pinelovou nemocnicou a končí pri Rozálke. Po trase je rozmiestnených 14 zastávok, ktoré pripomínajú bohatú históriu Pezinka. Keďže chýbajú informačné tabule, ktoré by poskytli dostatok informácií na širšie spoznanie dejín Pezinka, informovali o nich samotní turisti. Počasie nám prialo a cesta cez krásny jesenný les ubiehala rýchlo. Domov sme sa vrátili síce unavení, ale plní zážitkov a tí pozornejší aj nových poznatkov o našom okresnom meste, ktoré môžu neskôr využiť pri vypracúvaní projektov. Pozri aj fotoalbum http://zsbahon.edupage.org/photos/?setOldViewer=0&photo=album
A. Brichtová
Informácia o výsledku školskej inšpekcie
5. 11. 2011Informácia o výsledkoch komplexnej školskej inšpekcie
V mesiaci október 2011 vykonala Štátna školská inšpekcia – Školské inšpekčné centrum Bratislava - v Základnej škole s MŠ v Báhoni komplexnú školskú inšpekciu. Inšpekcia bola
realizovaná v organizačnej zložke základná škola a bola zameraná na hodnotenie úrovne riadenia školy, podmienok výchovy a vzdelávania a úrovne vyučovania.
Na hodnotenie škôl a školských zariadení používa školská inšpekcia tieto hodnotiace výrazy:
veľmi dobrý – výrazná prevaha pozitív, drobné formálne nedostatky, mimoriadna úroveň,
dobrý – prevaha pozitív, formálne menej významné vecné nedostatky, nadpriemerná úroveň,
priemerný – vyrovnanosť pozitív a negatív, priemerná úroveň,
málo vyhovujúci – prevaha negatív, výrazné nedostatky, citeľne slabé miesta, podpriemerná úroveň,
nevyhovujúci – výrazná prevaha negatív, zásadné nedostatky ohrozujúce priebeh výchovy a vzdelávania.
Priebeh výchovy a vzdelávania bol sledovaný školskými inšpektormi na 41 vyučovacích hodinách z hľadiska činnosti pedagógov a žiakov. Škola predložila inšpektorom na kontrolu aktuálnu pedagogickú dokumentáciu vedenú na predpísaných tlačivách v súlade s právnymi normami.
S potešením môžeme konštatovať, že pri komplexnej školskej inšpekcii bola naša škola hodnotená veľmi pozitívne:
1. Uroveň riadenia školy – bola inšpekciou hodnotená ako veľmi dobrá(mimoriadna
úroveň).
2. Úroveň podmienok pre výchovu a vzdelávanie – bola hodnotená ako dobrá
(nadpriemerná úroveň).
3. Úroveň vyučovania – bola hodnotená ako veľmi dobrá(mimoriadna
úroveň).
Touto cestou ďakujeme všetkým zamestnancom a žiakom školy za zodpovedný prístup pri výkone školskej inšpekcie.